slider2 slider3 slider4 slider5 slider6 slider7

icon map   Mapa webu

MMN, a.s.
nemocnice Semily
Adresa: 3. května 421
513 31 Semily
Česká Republika
emailbutton Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Telefon: +420 481 661 111
Fax: +420 481 625 082

Rehabilitační oddělení

obrys
Vedoucí lékař :

MUDr. Lenka Smetanova

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

obrys
Vedoucí fyzioterapeut :

Mgr. Denis Danilov

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 Charakteristika oddělení :

Na rehabilitačním oddělení Nemocnice Semily je zajištována péče pro hospitalizované i ambulantní klienty .

Hospitalizovaným klientům z různých oddělení (NRP, ORT, NÚP, CHIR, INT, KOŽ) je dle indikace lékaře poskytována péče buď na RHB ambulanci nebo přímo na lůžkovém oddělení. Jedná se především o nácvik lokomoce (sed, stoj, chůze), nácvik chůze s lokomočními pomůckami (berle, chodítka, vozík...), nácvik soběstačnosti a sebeobsluhy (činnosti všedního života).

Ambulantní klienti mohou podstoupit komplexní řadu rehabilitačně-fyzikálních procedur v prostorách RHB ambulance.

 Spektrum poskytované péče:

 • vodoléčba - končetinová koupel (HKK, DKK)
 • elektroléčba - diadynamik, ultrazvuk, laser, magnetoterapie, iontoforéza, elektrostimulace, elektrogymnastika, rázová vlna, lymfovem (přístroj na tlakovou masáž končetin)
 • teploléčba - lavaterm, kryoterapie
 • masáže - klasické, reflexní, měkké techniky (myofasciální), baňky, mobilizace, teipování, manuální lymfodrenáže
 • léčebná tělesná výchova individuální
  • speciální - po zlomeninách, operacích, parézy, poruchy pohybového systému, mobilizace, senzomotorika, cvičení na míči a nestabilních plochách, McKenzie metoda, cvičení a mobilizace dle Mojžíšové
  • přístrojová - motorová dlaha, rotoped, stepler

Nedílnou součástí komplexní rehabilitace je edukace klienta a poradenství v oblasti rehabilitačních pomůcek - získání pomůcky a instruktáž při používání (ortézy, berle, chodítka, vozík aj.).

Metoda Ludmily Mojžíšové se dnes zabývá hlavně funkční ženskou sterilitou a také poruchami funkce páteře.

Tato metoda je nejfyziologičtějším způsobem léčby neplodných žen, která ovlivňuje nervosvalový aparát pánevního dna (napětí) a působí na ženské pohlavní orgány.
Léčba zahrnuje kombinaci svalových cviků s mobilizací páteře, žeber a masáží pánevního dna.

Ludmila Mojžíšová
(1932 Užhorod–1992 Praha)
Po u končení studia rodinné škole a střední zdravotnické škole pracovla na transfuzním oddělení v Pardubicích. Od roku 1955 nastoupila na FTVS UK v Praze nejdříve jako zdravotní sestra a později jako asistentka oddělení rehabilitace. V letech 1978–1988 byla členkou rehabilitačního týmu a účastnila se mnoha evropských i světových šampionátů a olympiád. Zemřela 3.1.1992.

Vznik a rozšíření metody
Původně se Ludmila Mojžíšová zabývala vrcholovými sportovci a jejich bolestmi namáhaných svalů. Uvědomovala si, jak je důležité umět správně a pravidelně cvičit a poté svaly nechat opět správně relaxovat. Všímala si i nepříznivého vlivu přílišné specializace pohybů sportovců, které zapříčinily přetěžování jedněch a ochabování jiných svalů. Zkušenost a pozorování vyústili v první pokusy o mobilizaci SI skloubení, žeber a páteře. Postupně zpětná vazba žen ukazovala na výborné výsledky na poli gynekologických problémů. V roce 1977 začala spolupracovat s docentem Evženem Čechem, doktorem gynekologie, a jejich společná práce pomohla nejen mnoha ženám, ale vyústila i ve vědecký výzkum. Postupem času si vypracovala vlastní postupy pro léčbu bolestivých zad a později se zaměřila na léčbu ženské i mužské sterility.
Ačkoli prosazení metody Ludmily Mojžíšové v lékařské praxi trvalo dlouhý čas a vedlo přes mnohé překážky, v roce 1990 bylo L. Mojžíšové uděleno osvědčení na novou metodu léčení pod názvem „Rehabilitační léčba některých druhů funkční ženské sterility".
V roce 1991 uznal ministr zdravotnictví Bojar tuto metodu jako metodu první volby k léčbě funkční ženské sterility.

Indikace

 • Nemožnost otěhotnět (funkční změny – zvýšené napětí svalů dna pánevního, neprůchodnost vejcovodů po zánětech ......)
 • Nemožnost donosit plod (léčba funkční sterility)
 • Opakované potraty
 • Ženy podstupující mimotělní oplodnění
 • Bolesti zevních pohlavních orgánů, bolest při pohlavním styku, chybění orgasmu
 • Chybění menstruačního krvácení u mladých dívek
 • Nepravidelná či bolestivá menstruace
 • Hypoplazie dělohy, obrácená poloha dělohy, neprůchodnost vejcovodů
 • V těhotenství – modifikované cviky, které usnadňují porod
 • Pomáhá ženám v období přechodu
 • Pomočování u žen
 • Zácpa
 • Zlepšení kvality spermií
 • Artróza
 • Poruchy spánku
 • Bolesti hlavy, depresivní stavy a únava
 • Artróza kyčlí, bolesti kostrče

Kontraindikace (nelze provádět některé části ošetření)

 • akutní hemeroidy, střevní obtíže
 • totální endoprotéza kyčelního kloubu
 • výhřezy plotének

Podmínky pro začátek léčby
Pokud se žena rozhodne pro tento typ léčby, musí nejdříve projít podrobným gynekologickým vyšetřením, které určí, zda je vhodnou pacientkou pro uplatnění tohoto druhu léčby. Nezbytnou podmínkou je i potvrzení o plodnosti partnera.

Průběh léčby
Tato terapie funkční sterility je založena na reflexním ovlivnění nervosvalového aparátu pánevního dna za použití pohybové léčby bederní páteře, křížové kosti, pánve, kostrče a svalů, které ovlivňují jejich vzájemnou polohu. Samotná léčba obsahuje několik návštěv u proškoleného fyzioterapeuta
a úspěšné výsledky vyžadují každodenní pravidelné domácí cvičení.

První návštěva (informativní) zahrnuje vysvětlení vzniku různých spazmů a blokád, poučení o významu každodenního aktivního cvičení, vyšetření a ukázání cviků.
Druhá návštěva se koná v 1. týdnu po menstruaci. Zde je zkontrolována správnost provádění cviků. Součástí této návštěvy je mobilizace kostrče per rektum a uvolnění SI kloubů a bederní páteře. Pokud již vymizely spazmy na stěně břišní a sakroiliakální a bederní klouby jsou uvolněné, klient se naučí další cviky na posílení svalů břicha, hýždí, dna pánevního a zad.
Další návštěvy se uskutečňují vždy po menstruaci (1 x měšíčně). Pakliže se po kontrolním vyšetření už spazmy, blokády či subjektivní příznaky (např. bolest) neobjevují, klientka pokračuje ve cvičení sama.

Účinky léčby

 • Úspěšnost metody u žen (tedy počet otěhotnění) je 30–33%. Pacientka se zbavuje těžkostí jako jsou bolestivé měsíčky, bolesti hlavy, bolesti páteře. Dle statistiky při pravidelném cvičení této metody je 100% zlepšení při pomočování u žen, 70–80 % pacientů potvrzuje zlepšení při strukturálních vertebrogenních obtížích, 60% úspěšnost při řešení absence menstruačního krvácení u mladých dívek.
 • Muži zlepšení o 37 % na poli oligospermie.
 • Úspěšnost samozřejmě záleží na motivaci ženy/muže ke cvičení, (jestli dokáže cvičit poctivě každý den, velikost patologie nálezu, věk, četnost problémů...)

Pokyny ke cvičení
Doporučená sestava cviků pro uvolnění a posílení svalů, udržujících správné postavení páteře je zaměřena na odstranění potíží vyvolaných funkčními poruchami v oblasti krční, hrudní a bederní páteře. Celá sestava je zcela nenáročná na provedení a fyzickou zátěž a při správném provádění je vysoce účinná. Při cvičení je nezbytné dodržovat uvedené pořadí cviků a respektovat uvedené jednoduché zásady.

Zásady správného provádění cviků

 1. Cvičit velmi pomalu, zvolna a nezadržovat dech, v daném počtu 1-2x denně 20-40x a nejlépe ve stejný čas.
 2. Při cvičení dbát na správné zapojení svalů - nesmíme cvičit švihem.
 3. Cviky provádíme jen do příjemného pocitu tahu, tlaku nebo napětí svalů a okolních tkání. Cvičení nesmí vyvolat bolest!
 4. Cvik, který se nám z jakéhokoliv důvodu obtížně provádí, raději jen naznačíme: v základním postavení mírně napneme svaly tak, jako bychom se chystali cvik skutečně provést.
Kontakty:

(+420) 481 661 259 - sesterna RHB

  Ordinační hodiny...

 

 

Certifikáty

1 ambul 2016 m3 hospit 2016 mlab2014 m  screening nadoru kolorekta 2017 2018 m